Dünya

Atina’da, Bahreyn Konferansı protesto edildi

Dün, başta Filistin’de olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen Bahreyn Konferansına yönelik protesto eylemlerinden birisi de Atina’da bulunan Amerika elçiliği önünde gerçekleştirildi.

Atina: Filistinli Öğrencilerin Sesi’nin çağrısı ile Vasilissis Sofias caddesi üzerinde bulunan Amerika elçiliği önünde bir araya gelen eylemciler attıkları sloganlarla Filistin’e özgürlük taleplerini yeniledi. Trump ve İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu’nun fotoğrafları bulunan dövizler taşıyan eylemciler “İhanet konferansına hayır, utanç konferansına hayır!” dedi.

Eyleme Filistinli Tutsaklarla Dayanışma Ağı (Samidoun), Yunanistanlı anarşistler, sosyalistler ve TKP-ML de katıldı. Eylemciler, İsrail işgalinin sona ermesini ve emperyalistlerin Körfez’den ellerini çekmesini talep ettiler. Onlarca Filistin bayrağının açıldığı ve Filistinli özgürlük mahkumlarının fotoğraflarının taşındığı eylem Arapça ve Yunanca sloganlarla sonlandırıldı.

‘Aşikar gerçek, İsrail işgalinin ta kendisidir’

Trump’ın damadı olan Kushner’in planı Filistinlilere müzakereler için masaya dönmeleri şartıyla, Batı Şeria ve Gazze ekonomilerini güçlendirmeyi ve bölgeye yapılacak yatırımlarla ‘müreffeh bir geleceğe’ sahip olmalarını vadediyor. Ancak henüz Filistin’in bir devlet olarak dahi tanınmaması bu planın samimiyetsizliğini ortaya koyuyor. Plan dahilinde Filistinlilerin “barış için silahsızlandırılması” da tartışılıyor. Filistinli direnişçiler bu durumun ancak emperyalistlerin ekmeğine yağ sürmek ve işgalin daha da kalıcılaşmasını sağlamak olduğunu belirtiyor. Ayrıca ülkelerindeki işgal nedeniyle göç etmek zorunda kalmış milyonlarca Filistinlinin topraklarına tekrar kavuşabilmesi adına da planda hiçbir emare görünmüyor. “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırılan 50 milyar dolar değerindeki projeye Amerika’nın Körfez’deki müttefikleri sıcak bakarken Filistin Kurtuluş Örgütü’nden Hanan Ashrawi, Manama’daki konferansı ‘samimiyetten oldukça uzak’ olarak nitelendirdi. Ashrawi, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah bölgesinde düzenlenen basın toplantısında “(Plan) gerçeklikten tamamen kopuk. Herkesin görmezden geldiği ve üzerine konuşmaktan kaçındığı aşikar gerçek, İsrail işgalinin ta kendisidir.” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu