GüncelManşet

Ali İsmail’in katili 4 kişi tutuklandı

H. Merkezi: Gezi Ayaklanması eylemlerine katıldığı için polis ve sivil faşistler tarafından 2 Haziran gecesi ölesiye darp edilen ve 10 Temmuz günü yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın katillerine ilişkin yeni kamera kayıtları ortaya çıkarken; yürütülen soruşturma kapsamında 1’i polis 4 kişi de tutuklandı.

2 Haziran gecesi Eskişehir’de Gezi eylemlerine katılan Ali İsmail Korkmaz, eyleme yönelik polis saldırısının ardından ara sokakta polis ve sivil faşistlerin saldırısına uğramış ve ağır yaralanmıştı. Gittiği hastaneden taburcu edilen Ali İsmail, daha sonra yeniden gittiği hastanede yoğun bakıma kaldırılmış ve hayatta kalma mücadelesi vermişti. Ancak 10 Temmuz günü yaşamını yitiren Ali İsmail’i memleketi Antakya’da yüz binler kucaklamış, Gezi’nin öfkesi büyümüştü.

Ali İsmail ile birlikte 6. şehidini veren Gezi Ayaklanmasında öfke bu kez Ali İsmail’in katillerinin bulunması için sokağa döküldü. Ali İsmail’in darp edildiği sokağın kameralarında görüntülerin hem polis hem de sivil faşistler tarafından defalarca silindiği ortaya çıktı.

Öfkenin artması üzerine “bir türlü bulunamayan” katillere ilişkin kayıtlar, jandarma kriminal ekipleri tarafından yapılan incelemelerde açığa çıktı. Hazırlanan bilirkişi raporunda, görüntülerin 6 Haziran’da fırıncı İsmail Koyuncu tarafından iki kez silindiği saptandı. 

 

Jandarma kayıtları bulmuş!

Burada kayıtların jandarma yani asker tarafından bulunmuş olmasına dair vurgulara dikkat etmek gerekir. Gezi ayaklanması boyunca milyonlarca insanın gözünde halka yönelik saldırganlığı ile iyice yıpranan polis teşkilatının düşen bu imajı; jandarma ön plana çıkarılarak asker üzerinden yenilenmek istenmektedir.

Ancak aynı jandarma; Gezi eylemleri boyunca İstanbul ve Antakya başta olmak üzere sık sık alanlara inmiş, halka saldıran polise yardım ve yataklık yapmış ve Amed-Lice’de karakola karşı yürüyen köylülerin üzerine açılan ateş açarak 18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ı katletmişti.

 

4 kişi tutuklandı

Görüntülerde, Ali İsmail Korkmaz olduğu ifade edilen bir gencin dört kişi tarafından 2 Haziran gecesi saat 23.57 ve sonrasında dövüldüğü görüldü. Görüntülere göre Korkmaz’ı saat 23.57’de yakalayan saldırganlar kaydın sona erdiği 23.59’un sonuna kadar dayak atmayı sürdürdü.

Bu kayıtlar üzerine Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ’nın talimatıyla önceki gün dördü polis sekiz kişi gözaltına alındı. Odunpazarı Jandarma Karakolu’na getirilen sekiz kişiden; Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli Mevlüt Salboğan ile Harman Ekmek Fırını sahibi İsmail Koyuncu ile amcasının oğlu Ramazan Koyuncu ve eniştesi Muhammet Vatansever ‘Kasten adam öldürme’ iddiasıyla tutuklanmaları istemiyle 5. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Dört sanık bu suçtan tutuklandı. Olayla ilgili bir kişinin de arandığı belirtildi.

 

İkinci görüntüler açığa çıktı

İlk bulunan görüntülerin ardından açığa çıkan yeni görüntülerde ise 2 Haziran 2013 saat 23.58’e ait kamera kayıtlarında Ali İsmail yerde yatarken görünüyor. Aynı kayıtlarda Korkmaz’ı dövdükleri iddiasıyla tutuklanan fırıncı İsmail Koyuncu, amcasının oğlu Ramazan Koyuncu ve enişteleri Muhammet Vatansever de bulunuyor.

Kamera kayıtları 6 Haziran’da siliniyor. Polis ise görüntülerin bulunduğu harddisk’e 7 Haziran’da el koyuyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu