DünyaGüncel

ADGB birçok yerde “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” eylemleri gerçekleştirdi

ADGB (Avrupa Demokratik Güç Birliği) “Faşizmi birlikte yeneceğiz” kampanyası kapsamında Avrupa'nın bir çok ülkesinde eylemler düzenledi.

Almanya, Fransa, İsviçre, İsveç, Hollanda, Kıbrıs’ta alanlara çıkan kitleler Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB) başlattığı “Faşizmi birlikte yeneceğiz” kampanyası kapsamında dün (10 Nisan) birçok eylem yaptı.

Eylemlerde PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit ile HDP’ye yönelik kapatma tehditleri ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto edildi.

İsveç/Stockholm

İsveç’in başkenti Stockholm’de kampanya kapsamında, “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” sloganıyla bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde Kürt halkına saldıran Türk devleti ile ona destek veren Avrupa’nın tavrı protesto edildi.

Hollanda/Den Haag

Demokratik Güç Birliği Hollanda, Den Haag şehrinde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini ve HDP’ye yönelik saldırıları protesto etti.

Merkezi alanda marşlar ve sloganlarla ilgi çeken eylemde sık sık konuşmalar yapıldı. Konuşmada “Faşist Türk devleti her geçen gün daha da saldırganlaşmakta. Buna karşı Avrupa Birliği’nin tutumu ise iki yüzlüdür. Erdoğan ile yapılan yeni anlaşmalarla faşist saldırılar meşrulaştırılmaktadır. Bizler Hollanda halkını faşizme karşı verilen mücadele ile dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerinde bulunuldu.

Protestonun sonunda Hollandalı gençler eylemcilerin yanına gelip ‘Erdoğan’a karşı sizinle dayanışma içindeyiz’ diyerek desteklerini sundular.

Almanya/Frankfurt

Almanya’nın Frankfurt kentinde Avrupa Kadın Dayanışması Platformu, Avrupa Demokratik Güç Birliği Frankfurt bileşenleri ve Frankfurt Demokratik Dernekleri’nin ortak çağrısı ile “Faşizmi birlikte yıkacağız” kampanyası kapsamında bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, HDP’ye yönelik baskılar protesto edildi.

Frankfurt Hauptbahnhof’ta bir araya gelen eylemciler Hauptwache Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş güzergahı boyunca ortak bildiriler okundu ve ortak sloganlar atıldı.

Avrupa Kadın Dayanışması Platformu bildirisinde kadınların iradesi gasp edilerek alınan kararın yok hükmünde olduğu ve İstanbul Sözleşmesi geri getirilene kadar sokaklarda olunacağı mesajı verildi.

Avrupa Demokratik Güç Birliği adına yapılan konuşmada ise, “Faşist diktatörlük rejiminin tüm uygulamalarına boyun eğmeyeceğiz. Birlikte omuz omuza mücadeleyi yükselteceğiz” denildi. Tecridin bir insanlık suçu olduğuna da dikkat çekilen konuşmada AKP-MHP ittifakının HDP’yi kapatmak istemesiyle savaş politikalarında ısrar ettiği de belirtildi.

CENİ adına yapılan konuşmada ise Amed’de kadın derneklerine yönelik uygulanan siyasi soykırım operasyonlarına dikkat çekildi. Eylem sloganlarla Hauptwache Meydanı’nda sona erdi.

Almanya/Hannover

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB)’nin, 10 Nisan 2021 Cumartesi günü başlattığı “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” kampanyası ile Hannover’de yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe bileşende bulunan kurumlar dışında, MLPD, Die Linke gibi Alman örgütlerinin yanı sıra Partizan destek verdi.

Hannover Hauptbahnhof önünde toplanan kitle slogan ve alkışlarla konsolosluğa doğru yürüyüşe geçti. Konsolosluk önünde konuşma yapan kurumların ortak sloganı, bu birlikteliği güçlendirmeye ve faşizme karşı birleşmeye yönelikti. 14:00’da başlayan yürüyüş saat 17.00’da son buldu.

Almanya/Saarbrücken

Almanya’nın Saarbrücken kentinde de düzenlenen eylem ile HDP’ye yönelik baskılar ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi protesto edildi.

Eylemde Saarbrücken Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına yapılan konuşmada Almanya’nın kritik zamanlarda AKP-MHP faşist rejimini ayakta tutan kirli işbirliğine dikkat çekildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu