Güncel

18 MAYIS | İnnsbruck’ta Kaypakkaya’yı Anma Etkinliği

Avusturya’nın İnnsbruck şehrinde Partizan ve Sınıf Teorisi tarafından 15 Mayıs’ta, Komünist önder İbrahim Kaypakkaya için bir anma gerçekleştirildi

İnnsbruck: İnnsbruck’un işlek bir caddesinde saat 17:00’de, İbrahim Kaypakkaya şahsında, genelde başta beş usta olmak üzere sınıf mücadelesinde şehit düşen dünya devrim şehitleri, özelde Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nda mücadelede tohum olup toprağa düşen bütün fidanlar için saygı duruşuyla anma etkinliğinin startı verildi.

Saygı duruşunun ardından Almanca İbrahim Kaypakkaya’nın hayatı ve mücadelesi anlatıldı. Yapılan konuşmada Kaypakkaya’nın Amed zindanlarında 90 gün boyunca işkencede bütün vücudunun parça parça edilerek katledilişi, 90 gün boyunca işkence edilmesinin nedeninin onun siyasi ideolojik hattının TC faşizmi için oldukça tehlikeli görüldüğünden kaynaklı olduğu anlatıldı.

Partizan ve Sınıf Teorisi adına konuşan arkadaş;

“Kaypakkaya’nın düşüncelerinin bu kadar tehlikleli görülmesinin nedeni; Türkiye topraklarında 50 yıllık Kemalizm karanlığına, “Kemalizmin faşizm olduğu” belirlemesi ile ilk ışık tutan kişinin Kaypakkaya olmasından kaynaklanıyordu. Ancak elbet tek başına Kemalizm çözümlemesi değildi Kaypakkaya’nın ideolojik hattını TC için bu kadar tehlikeli kılan. Ayrıca devletin niteliği ve Türkiye’de faşizmin bir devlet biçimi olduğu, millî meseleye yaklaşımı, Kürt Ulusu’nun varlığının inkâr edildiği, yok sayıldığı yıllarda “Kürt Ulusu’nun kendi kaderini tayin hakkını” belirlemesi ve cesaretle Kürt Ulusu’nun temel haklarını savunması, 72 Manifestosu’nda Kaypakkaya’nın ideolojik hattını belirleyen ve onu aynı süreçteki Türkiye Devriminin öncülerinden ayıran noktalardı. Kaypakkaya devrimin yolunu belirlerken, Demokratik halk devrimini savunuyor ve Türkiye topraklarında bunun Halk savaşıyla mümkün olduğunu anlatıyordu. Kaypakkaya’nın bu ideolojik hattı, TC için en büyük tehlike olarak görüldü. Bu nedenle Kaypakkaya 90 gün işkenceye tabi tutularak katledildi. Amaç; Türkiye işçi sınıfına ve halka gözdağı verilerek bu ideolojinin yayılmasını engellemekti” dedi.

Ancak tüm engellemelere rağmen 49 yıldır Kaypakkaya’nın ardıllarının bu mücadeleyi büyüttüklerine vurgu yaptı.

Yapılan konuşmanın ardından kültürel programa geçildi. Bu bölümde yerel sanatçıların sundukları dinletiye yer yer kitle de eşlik etti.  Yerel sanatçıların yanı sıra Ozan Qamber’in kısa dinletisi de kitle tarafından beyeni ile izlendi.

Kültürel etkinlik arasında HBDH adına sunulan mesaj, kitlede coşkuyu büyüttü. Ayrıca etkinlikte KOMintern (Komünist Sendika İnisiyatifi), Komünistischer Studenten Verband LİLİ (KSV-Lili – Komünist öğrenci derneği), Partei für Österreichischer Hochschülerschafts Wahlen (ÖH partei – Avusturya Yüksek Öğretim Öğrenci Birliği Seçimleri Partisi), Komünistischer Jugend Österreich (KJÖ – Komünist Gençlik Avusturya) adına okunan mesajlarda ise, İbrahim Kaypakkaya’nın düşüncelerinin proleteryanın enternasyonal mücadelesindeki önemine vurgu yapıldı.

Etkinliğe, İnnsbruck Alevi Derneği ve Demokratik Kürt Toplum Merkezi de katılım sağladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu