Emek

11 liman işçisi sendikayı işgal etti

H. Merkezi: Mersin Limanı’nda çalışıyorken sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan liman işçileri, ‘İşe iade edileceksiniz’ sözü veren Liman-İş Sendikası’nın kendilerini aldattığı gerekçesiyle sendikanın şube binasını işgal ettiler

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği’nde (MİP) çalışıyorken taşeron firma değişimi sırasında işten çıkarılan 11 işçi, 11 aydır söz verilmesine rağmen işe alınmadıklarını gerekçe göstererek Liman-İş Sendikası’nı işgal etti.

İşçiler sendika binasına ‘11 aydır verilen sözler nerde’, ‘Kadir başkan alo yalan hattı’, ‘Oyunu bitir 11 aydır oyuncak olduk’ şeklinde yazılı pankartlar astı. Liman-İş İdari Sekreteri Savaş Yılamazcan işgalin ardından sendikaya gelerek işçileri eylemlerini sonlandırmak için ikna etmeye çalıştı. İşçiler ise MIP’ten imzalı işe giriş sözleşmesi gelmeden işgali sonlandırmayacaklarını ve eylem sona erene kadar şube yöneticilerini sendika binasına almayacaklarını duyurdular.

İşçiler adına bir açıklama yapan Özcan Zeyrek, “11 aydır sürekli sendikaya gelip gidiyoruz, sıramız gelmesine rağmen torpiller nedeniyle bir türlü işe alınmadık. Sendika bu süre zarfında yardımcı olmadı. Arkadaşlarımızın çoğu sendikada yatıp kalkıyor. Sendikalı işçiler olarak kesin bir sonuç elde edilene, işe alınana kadar direnişimiz devam edecek. 11 aydır bize vaat veren sendika yöneticileri bize ‘siz aslında sendika üyesi değilsiniz hiçbir hak iddia edemezsiniz’ diyor. Gerekçe olarak ise aidat ödemediğimiz için üyeliğimizin düştüğünü gösteriyorlar. Bıçak kemiğe dayandı ve sendikayı işgal ettik” dedi.

Liman-İş İdari Sekreteri Savaş Yılmazcan ise “Göreve geldiğimizden bu yana 30 kişinin işe başlamasını sağladık. Firma havuzdaki işçileri almam demiyor ihtiyaç oldukça çağırıyor. En son geçtiğimiz hafta 6 kişi daha işbaşı yaptı. Bu arkadaşlarımızda işe alınacaklar ancak sabırsız davranıyorlar. ‘Gidin sendikaya pankart asın, hır gür çıkarın’ diye akıllarına kim giriyor bilmiyorum ama yapmış oldukları davranış onlara fayda sağlamaz. Bu devirde işsiz kalmışlar haklılar, fakat öte taraftan işverende haklı. İhtiyaç yokken işçi alamıyor. Gerektiğinde de söz verdiği gibi havuzdaki işçileri alıyor. İşçi arkadaşlarımız haklı ama yüzde yüz değil” diye konuştu.

 

Kaynak: İmece Mersin Gazetesi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu